LovBee

Miód a nadciśnienie tętnicze. Kilka istotnych informacji

Jaki miód na nadciśnienie - artykuł lovbee

Codzienne życie z nadciśnieniem tętniczym może być wyzwaniem. Poranek zaczyna się od mierzenia ciśnienia. W ciągu dnia często pojawiają się bóle głowy, zawroty, zmęczenie czy uczucie niepokoju. Każdy wysiłek fizyczny wymaga większej ostrożności, a stres w pracy czy codzienne obowiązki mogą dodatkowo podnosić ciśnienie, sprawiając, że nawet proste czynności stają się męczące. Wieczorem, zamiast relaksu, pojawia się kołatanie serca lub ucisk w skroniach. Tak, niestety w ten sposób wyglądać może każdy dzień osoby z nadciśnieniem tętniczym. Duży dyskomfort prawda?

Dla porównania, osoby z prawidłowym ciśnieniem często nie zdają sobie sprawy, jaką mają przewagę. Wstają rano wypoczęte, mogą bez obaw wykonywać codzienne zaplanowane obowiazki, ćwiczyć, a nawet pozwolić sobie na chwile stresu bez negatywnych konsekwencji zdrowotnych. Nie muszą regularnie sprawdzać wyników pomiarów np. ciśnienia, martwić się każdą zmianą pogody czy nawet skutkami ubocznymi leków.

Nic dziwnego, że osoby z nadciśnieniem szukają sposobów na poprawę swojego samopoczucia a co za tym idzie, najprościej mówiąc poprawy komfortu życia.

Oprócz leczenia farmakologicznego i zmian stylu życia wielu z nich zwraca się w stronę naturalnych metod wsparcia organizmu. Wśród wielu rekomendacji często pojawia się miód – Czy słusznie?

Miód, od lat kojarzy się z dobrym zdrowiem i harmonią

Miód to produkt, który kojarzy się ze zdrowiem i dobroczynnym wpływem na organizm. Ale czy rzeczywiście może on pomóc w regulacji ciśnienia krwi? W tym artykule przyjrzymy się bliżej właściwościom miodu. Jeśli tak, to sprecyzujemy co na ten temat mówi nauka i jaki rodzaj miodu warto wybrać. Ponadto sprawdzimy, czy spożywanie miodu może przynieść jakiekolwiek korzyści osobom zmagającym się z nadciśnieniem tętniczym.

Nadciśnienie tętnicze, kiedy co i jak? Czy jest groźne?

Zaczniemy od końca, tak nadciśnienie tętnicze jest groźne! Zwane jest niestety bardzo poprawnie cichym zabójcą, który wymaga kontroli!

Nadciśnienie tętnicze to jedno z najczęściej diagnozowanych schorzeń układu krążenia, charakteryzujące się trwałym podwyższeniem ciśnienia tętniczego powyżej wartości 140/90 mm Hg. Choć na pierwszy rzut oka może wydawać się niegroźne, jego długotrwałe utrzymywanie się na wysokim poziomie stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia.

Poważne zagrożenie dla zdrowia,
Dlaczego?

Jednym z największych problemów związanych z nadciśnieniem jest jego skryty przebieg, ponieważ w wielu przypadkach przez długi czas nie daje żadnych objawów.

Nadciśnienie tętnicze najczęściej wykrywane jest dopiero w momencie, gdy dochodzi do poważnych powikłań, takich jak uszkodzenie serca, nerek, naczyń krwionośnych czy mózgu. Nieleczone nadciśnienie znacząco zwiększa ryzyko zawału serca, udaru mózgu, niewydolności nerek, a nawet utraty wzroku.

Sposoby na nadciśnienie tętnicze
Teoria i praktyka

Leczenie nadciśnienia obejmuje zarówno metody farmakologiczne, jak i niefarmakologiczne. W łagodniejszych przypadkach oraz jako wsparcie terapii stosuje się naturalne sposoby regulacji ciśnienia krwi.

Kluczowe znaczenie ma zmiana stylu życia pod postacią regularnej aktywności fizycznej, wdrożenie zdrowej diety bogatej w warzywa i owoce, ograniczenie soli oraz utrzymanie prawidłowej masy ciała.

Coraz częściej zwraca się także uwagę na rolę naturalnych substancji, takich jak miód, które mogą wspomagać utrzymanie ciśnienia na odpowiednim poziomie. W jaki sposób? Odpowiedzi wraz z odniesieniem do badań naukowych znajdziesz ponizej.

Rola miodu w problemach z nadciśnieniem…
Ma sens!

Istnieje wiele doniesień naukowych wskazujących na pozytywną rolę suplementacji miodem oraz miodem w połączeniu z niektórymi substancjami naturalnymi. Szczególnie ważne okazały się badania ponad 4000 osób w wieku dojrzałym wskazujące na pozytywną rolę spożywania miodu w celu zapobiegania stanu przed nadciśnieniowego. Efekt ten wykryto jedynie u mężczyzn. [1]

Równie interesujące okazały się wyniki badań dotyczące leczenia osób już z nadciśnieniem w których wykorzystano kwiaty roselle, miód i daktyle ajwa aplikowane w różnych proporcjach. W najbardziej efektywnej formie uzyskano spadek nadciśnienia tętniczego na poziomie od 156/99 mmHg, a po interwencji 120/81 mmHg. [2]

Częściowo, nie zawsze.
Niektóre kombinacje z miodem nie są tak skuteczne.

Należy jednak zauważyć, że nie wszystkie kompilacje lecznicze z udziałem miodu przynoszą oczekiwane efekty gdyż np. terapia skojarzona gotowanymi liśćmi laurowymi i miodem nie wykazała skuteczności w leczeniu nadciśnienia u pacjentów cierpiących na nadciśnienie. [3]

Ponownie w sprawie zdrowia…
Ciemny miód. Na przykład miód gryczany!

Badania krajowe wykazywały wielokrotnie, że tlenek azotu, znajdujący się w dużej ilości w świeżych i ciemnych miodach, dzięki właściwościom wazodylatacyjnym również obniża ciśnienie krwi.

Wykazano, że spożywanie miodu gryczanego jak również rzepakowego i lipowego oprócz wielu innych właściwości zdrowotnych, reguluje ciśnienie tętnicze i hamuje procesy miażdżycowe. [4,5]

Zauważcie, że ostatnie prace naukowe do których się odnosimy są relatywnie świeże, bowiem pochodzą z 2021 roku.

Miód w powszechnej, prozdrowotnej świadomości społecznej

Badania ujawniły dużą wiedzę społeczeństwa na temat skuteczności miodu, jak i innych substancji pochodzenia naturalnego w walce z nadciśnieniem tętniczym u jego początku jak i w stanie zaawansowanym.

W badania ankietowych 66% osób deklarowało, że nie cierpi na schorzenia wymagające stosowania leków. Pozostałe 34%, które chorowały na choroby przewlekłe takie jak np. nadciśnienie tętnicze czy też inne, stosowały wspomaganie leczenia przez naturalne suplementy

Wśród suplementów pochodzenia naturalnego, ankietowani najczęściej wymieniali tłuszcze zwierzęce, miód, mleko i jego przetwory, jaja kurze. Ankietowani zawsze prawidłowo określali cel, kiedy można je stosować. [6]

Ta informacja nie tylko bardzo nas cieszy, ale również napawa bardzo dużym optymizmem. Świadomość  bowiem społeczeństwa na temat naturalnego wspomagania organizmu jest coraz większa, a przesadzone (czasem wręcz nachalne) przekazy marketingowe nie przekonują nas jako społeczeństwo już w tak dużym stopniu. To świadczy o postępie i rozwoju!

Miód a nadciśnienie – podsumowanie

Miód może odgrywać istotną rolę w naturalnym wspomaganiu walki z nadciśnieniem tętniczym. Badania naukowe wskazują na jego pozytywny wpływ, szczególnie w połączeniu z innymi substancjami, jak np. kwiaty roselle czy daktyle ajwa. Nie każda kombinacja z miodem okazuje się jednak skuteczna – np. terapia z liśćmi laurowymi nie przyniosła oczekiwanych rezultatów.

Najbardziej obiecujące efekty wykazano w przypadku ciemnych miodów, takich jak gryczany, rzepakowy czy lipowy, które dzięki wysokiej zawartości tlenku azotu mogą pomagać w regulacji ciśnienia i wspierać zdrowie układu krążenia.

Społeczna świadomość na temat naturalnych metod wspomagania zdrowia, w tym stosowania miodu, jest coraz większa. Choć miód nie zastąpi leczenia farmakologicznego, może stanowić wartościowe wsparcie dla osób zmagających się z nadciśnieniem.

A Ty? Czy stosujesz miód jako element zdrowej diety? Może masz własne doświadczenia z naturalnymi metodami wspierania organizmu w walce z nadciśnieniem? Jakie inne produkty uważasz za pomocne? Podziel się swoją opinią w komentarzu – chętnie poznamy Twoje zdanie!

Zawsze stosuj miód odpowiedzialnie

Powyższy tekst ma charakter informacyjny i nie stanowi porady medycznej. Przed wprowadzeniem jakichkolwiek zmian w diecie lub stosowaniem naturalnych metod wspomagania zdrowia, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą. Artykuł zawiera zbiór ogólnodostępnej wiedzy i nie zastępuje profesjonalnej diagnostyki ani leczenia.

Źródła informacji zawarte w artykule

[1] Zhang, S., Lu, Z., Tian, C., Zhang, Q., Liu, L., Meng, G., … & Niu, K. (2020). Associations between honey consumption and prehypertension in adults aged 40 years and older. Clinical and Experimental Hypertension, 42(5), 420-427. Dostęp dnia: 23.02.2025 – link
[2] Aprillia, R., Maigoda, T. C., Suryani, D., Wahyudi, A., & Rizal, A. (2024). Potential Combination of Roselle Flower Water Honey and Dates on Blood Pressure in Hypertensive Patients. Current Research in Nutrition and Food Science Journal, 12(2), 844-855. Dostęp dnia: 23.02.2025 – link
[3] Muhidin, A., Susaldi, S., & Lestari, N. E. (2024). Effectiveness of Combination Therapy of Bay Leaf Decoction and Honey on Blood Pressure in Hypertension Sufferers. Journal of Complementary Nursing, 3(1), 239-245. Dostęp dnia: 22.02.2025 – link
[4] Frontczak, M., & Olas, B. (2021). Miód i jego składniki chemiczne; rola w profilaktyce i leczeniu chorób układu krążenia. Kosmos, 70(1), 115-119. Dostęp dnia: 22.02.2025 – link
[5] Hołderna-Kędzia, E., & Kędzia, B. (2021). Krajowe miody odmianowe w profilaktyce i lecznictwie. Postępy Fitoterapii, 22(2), 114-124. Dostęp dnia 23.02.2025 – link
[6] Schlegel-Zawadzka, M., & Barteczko, M. (2009). Ocena stosowania suplementów diety pochodzenia naturalnego w celach prozdrowotnych przez osoby dorosłe. Żywność Nauka Technologia Jakość, 16(4).